Η βραδιά των ντέρμπι και των buzzer beaters

Εφτά αναμετρήσεις είχε το χθεσινό πρόγραμμα και σχεδόν όλα ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος, με δύο παιχνίδια να κρίνονται με τρελά buzzer beater σουτ και ένα στην παράταση, μόνο το Cleveland μόνο είχε εύκολο έργο.

Golden State Warrior vs Philadephia 76ers 108-105

Σε αυτήν την αναμέτρηση περιμέναμε να δούμε μια εύκολη επικράτηση των Warriors επί των "τραγικών" φέτος 76ers. Σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού όντως οι "πολεμιστές ήταν μπροστά στο σκορ με το ημίχρονο να τελειώνει με 73-54. Στην δεύτερο μέρος όμως και ειδικά στο το τέλος του τέταρτου δωδεκαλέπτου, η ομάδα της Philadelphia μείωσε το σκορ και κατάφερε να ισοφαρίσει δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Την λύτρωση όμως για το Golden State τη έδωσε ο Harrison Barnes με buzzer beater απ΄ την γωνία 2 δευτερόλεπτα πριν την λήξη.

Για τους Warriors οι καλύτεροι ήταν: Klay Thompson (32 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 3 ασσιστ), Draymond Green (10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 9 ασσιστ), Stephen Curry (23 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασσιστ) και Harrison Barnes (11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασσιστ ).

Για τους 76ers οι καλύτεροι ήταν: Robert Covington ( 12 πόντους, 13 ριμπάουντ), Isaiah Canaan (18 πόντους,4 ριμπάουντ, 2 ασσιστ), Ish Smith (16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 9 ασσιστ).

Εδώ είναι αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα: NBA.Greece

Brooklyn Nets vs New Orleans Pelicans 103-105

Αυτός ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, καμία ομάδα δε μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού το σκορ ήταν 100-100 όπου ισοφάρισε το Brooklyn με το κάρφωμα του Brook Lopez, στην συνέχεια και στα 10 δευτερόλεπτα ο Jr Holiday ευστοχεί σε τρίποντο, με τον Joe Johnson όμως να απαντάει με τον ίδιο τρόπο και να φέρνει το σκορ 103-103. O Jr όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και 2 δευτερόλεπτα πριν την λήξη με ένα δίποντο εκτός ισορροπίας πετυχαίνει το buzzer beater και δίνει την νίκη στους "Πελεκάνους".

Για τους Pelicans οι καλύτεροι ήταν: Jr Holiday (26 πόντους, 7 ασσιστ), Ryan Anderson (24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασσιστ) Anthony Davis (20 πόντους, 16 ριμπάουντ).

Για τους Nets καλύτεροι ήταν οι: Brook Lopez (33 πόντους, 10 ριμπάουντ), Wayne Ellington (18 πόντους, 3 ριμπάουντ), Joe Johnson (10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασσιστ).

Indiana Pacers vs Denver Nuggets 105-109

Άλλο ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε ντέρμπι για γερά νεύρα καθώς η νίκη κρίθηκε στην παράταση καθώς στην κανονική διάρκεια το σκορ ήταν 99-99 με τον Monta Ellis των Pacers να χάνει το buzzer beater. Στην παράταση η Indiana ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε την δύσκολη νίκη εντός έδρας, με τον Monta Ellis αυτήν την φορά να ευστοχεί και να παίρνει και το φάουλ 20 δευτερόλεπτα πριν την λήξη καθαρίζοντας το παιχνίδι.

Για τους Pacers οι καλύτεροι ήταν: Monta Ellis (32 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασσιστ), Jordan Hill (20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασσιστ), Paul George (19 πόντουε, 7 ασσιστ).

Για τους Nuggets οι καλύτεροι ήταν: Danilo Gallinari (23 πόντους, 3 ριμπάουντ), Kenneth Faried (16 πόντους, 12 ριμπάουντ), Nikola Jokic (16 πόντους, 11 ριμπάουντ), Garry Harris ( 18 πόντους, 3 ασσιστ).