Μόλις έγραψε ιστορία ο Jimmy Butler

Ο Jimmy Butler λίγο πριν τελειώσει ο αγώνας μεταξύ Chicago Bulls vs Toronto Raptors έγραψε ιστορία.

Ο γκαρντ των ταύρων μόλις πέρασε το ρεκόρ που είχε ο Θεός Michael Jordan που το κρατούσε απ΄ τις 16/2/1988, έχοντας σκοράρει σε ένα ημίχρονο 39 πόντους απέναντι τους Milwaukee Bucks. Τέσσερα δευτερόλεπτα όμως πριν λήξει ο σημερινός αγώνας, ο Butler με την δεύτερη ελεύθερη βολή του, σημείωσε 40 πόντους σε ένα ημίχρονο και έγραψε με χρυσά γράμματα το όνομα του στην ιστορία των Chicago Bulls.

Οι Bulls σε αυτόν τον ιστορικό αγώνα και τον καλύτερο που έχουμε δει μέχρι στιγμής φέτος, νίκησε τους Raptors με σκορ 115 - 113 με έναν Butler να κάνει πράγματα και θαύματα, να βάζει με 15-23 σουτ, 10-11 βολές 42 πόντους σε 29 λεπτά, με τους 40 απ΄αυτούς να τους πετυχαίνει σε 24 λεπτά, προσπερνώντας έτσι τον μεγάλο Michael Jordan στους περισσότερους πόντους σε ένα ημίχρονο στην ιστορία των Ταύρων.

Εδώ είναι αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα: NBA.com

Αυτό το επίτευγμα το έχουν πετύχει μόνο τέσσερις ακόμα παίκτες απ΄ το 1997 μέχρι και σήμερα. Στο παρακάτω tweet υπάρχουν οι παίκτες που το έχουν καταφέρει και οι πόντοι αυτών:
Πηγή ανάρτησης: @tomhaberstroh