Οι Warriors διέλυσαν τους Cavaliers, οι Clippers λύγισαν τους Rockets και όλα τα χθεσινά αποτελέσματα

Ματσάρες είδαμε τα ξημερώματα στην άλλη άκρη του Ατλαντικού με κορυφαίες στιγμές τον διασυρμό των Cavaliers μέσα στο Cleveland απ΄ τους Warriors και την νίκη των Clippers επί των Houston Rockets στην παράταση μέσα στο L.A.
Οι Golden Sate Warriors νίκησαν πολύ πιο εύκολα απ΄ ότι φανταζόντουσαν την παρέα του LeBron James. Στο χθεσινό παιχνίδι μεταξύ των δύο περσινών finalists των τελικών, στο παρκέ μπήκε μόνο μια ομάδα, αυτή των Warriors και απ΄ την αρχή πήραν κεφάλι στο σκοράρισμα ακόμα και με μεγάλες διαφορές χωρίς καμία αντίσταση απ΄ τους γηπεδούχους με το παιχνίδι να λήγει τελικά 132-98, Αυτή η ήττα των Cavs είναι η μεγαλύτερη σε πόντους τα τελευταία 8 χρόνια.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν o Stephen Curry ο οποίος αν και έπαιξε μόλις 28 λεπτά πέτυχε 35 πόντους με 7-12 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασσιστ.  Δεύτερος σκόρερ ήταν ο Andre Iguodala με 20 πόντους 4-5 τρίποντα, 5 ασσιστ, 3 ριμπάουντ σε 24 λεπτά. Ξεχώρισαν ακόμη  ο Draymond Green με 16 πόντους, 10 ασσιστ, 7 ριμπάουντ σε 31 λεπτά και οι Thompson, Barnes που πρόσθεσαν 15 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Απ΄ τους ηττημένους που είχαν μια συνολική κακή βραδιά, ο LeBron έβαλε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασσιστ σε 34 λεπτά και οι Smith Dellavedova να προσθέτουν 14 και 11 πόντους αντίστοιχα. O Love Και ο Irving έμειναν αρκετά χαμηλά με 3 και 8 πόντους αντίστοιχα.

Εδώ είναι αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα: NBA.Greece

Στον αγώνα των LA Clippers με τους Houston Rockets έγινε πάρτι με τρίποντα. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν δευτερόλεπτα πριν λήξη με τα δύο τρίποντα του Thornton πηγαίνοντας τον αγώνα σε παράταση. Στην παράταση όμως οι Clippers ήταν πιο εύστοχοι και πήραν την νίκη με σκορ 132-140. Στον αγώνα μπήκαν 33 τρίποντα απ΄ τις 69 προπάθειες των δύο ομάδων.

Ο mvp του αγώνα και των νικητών, ήταν ο J.J Reddick που σούταρε από όπου κι αν βρισκόταν, τελειώνοντας το παιχνίδι με 9-12 τρίποντα και career-high στους πόντους με 40 σε 40 λεπτά συμμετοχής. Ακολούθησε ο Chris Paul με 28 πόντους, 12 ασσιστ, 6 κλεψίματα, 6 ριμπάουντ σε 44 λεπτά και ο DeAndre Jordan με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ σε 41 λεπτά.

Απ΄ τους ηττημένους ξεχώρισε ο Dwight Howard 36 πόντους, 26 ριμπάουντ, 4 ασσιστ σε 45 λεπτά, βοήθησαν οι Harden, Thortnon με 20 και 23 πόντους αντίστοιχα.