Τα σημερινά Milestones ανήκουν στους Damian Lillard, Isaiah Thomas και Alex Len

Ο Damian Lillard σταμάτησε στους 50 πόντους και έγραψε ιστορία στο Portland, ο Isaiah Thomas γράφει ιστορία στο Boston και ο Alex Len πέτυχε career high στους πόντους.

Οχτώ παιχνίδια μετά απ΄ τους 51 πόντους που σκόραρε στους Golden State Warriors, ο Damian Lillard ξαναχτύπησε απέναντι στους Toronto Raptors και με καταπληκτική εμφάνιση σταμάτησε στους 50 πόντους με 16-28 σουτ, 12-13 βολές, μοίρασε 5 ασσιστ και μάζεψε 3 ριμπάουντ σε 41 λεπτά συμμετοχής. Με αυτή του την απόδοση έγινε ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία των Portland Traill Blazers μετά τον Geoff Petrie απ΄ το 1972-1973 που σκόραρε σε δύο παιχνίδια μέσα σε μια σεζόν 50+ πόντους. Ωστόσο η νίκη δεν ήρθε όπως την πρώτη 50αρά απέναντι στους Warriors και ηττήθηκαν με σκορ 117-115.
O Isaiah Thomas συνεχίζει την απρόσμενη θετική πορεία του με την φανέλα των Boston Celtics και απέναντι στους New York Knicks ήταν και πάλι καταπληκτικός οδηγώντας την ομάδα του στην τριακοστή όγδοη φετινή τους νίκη με σκορ 105-104. Ο μικροσκοπικός Thomas σταμάτησε στους 32 πόντους με 9-15 σουτ, 2-5 τρίποντα, 12-13 βολές, μοίρασε 8 ασίστ, μάζεψε 2 ριμπάουντ και έκλεψε 2 κλεψίματα σε 37 λεπτά μέσα στο παρκέ. O Isaiah έγινε ο δεύτερος παίκτης που πετυχαίνει σε οχτώ παιχνίδια μέσα σε μια σεζόν 30+ πόντους μετά τον Paul Pierce απ΄ την σεζόν 2008-2009.
Ο Alec Len των Phoenix Suns διανύει την τρίτη τρίτη του σεζόν στο NBA και στα τελευταία παιχνίδια έχει ανεβάζει την απόδοση του ειδικά στον τομέα της επίθεσης, με αποκορύφωμα το career high στους πόντους που πέτυχε χθες απέναντι στους Orlando Magic. Ο Len σκόραρε 31 πόντους με 10-22 σουτ, 11-14 βολές ακόμα πέτυχε και double double με 15 ριμπάουντ σε 37 λεπτά συμμετοχής στην εύκολη νίκη με σκορ 102-84.
Πηγές αναρτήσεων: @TrailBlazersPR και @ESPNNBA