Ο Giannis «καθάρισε» τους Μάτζικ - «Μαγική» εμφάνιση Αντετοκούνμπο με 25 πόντους

Οι Μπακς αντιμετώπισαν τους Μάτζικ στο Μιλγουόκι, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πραγματοποιεί «μαγική» εμφάνιση με 25 πόντους και 9 ριμπάουντ, οδηγώντας τα «Ελάφια» στην επικράτηση με 107-100.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +7 (23-30), με τη διαφορά να ανεβαίνει ακόμα και στους 16 (48-32) στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο οι Μπακς βρήκαν σταδιακά ρυθμό και κατάφεραν να μειώσουν σε 53-56 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να αναλαμβάνει πρωταγωνιστικό ρόλο και τους Μίντλετον και Μονρό να τον πλαισιώνουν ιδανικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τα «ηνία» της αναμέτρησης, πανηγυρίζοντας τελικά τη νίκη με 107-100, στην επιστροφή του Τζέισον Κιντ στον πάγκο τους μετά από 17 παιχνίδια.

Ο «Greak Freak» φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 25 πόντους (12/16 δίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο), μετρώντας  παράλληλα και 8 καρφώματα σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Για την ομάδα του Μιλγουόκι που ανέβηκε στο 20-27, άλλους 25 πόνους σημείωσε ο Κρις Μίντλετον, ενώ ο Γκρεγκ Μονρό πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Από πλευράς Μάτζικ που υποχώρησαν στο 20-24, ο Ολαντίπο πέτυχε 18 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-30, 53-56, 82-78, 107-100