Εμφάνιση της εβδομάδας: O Kawhi Leonard νικήσε τον "Βασιλιά" LeBron

Ο Kawhi Leonard πετούσε φωτιές μέσα στο Cleveland, πετυχαίνοντας career high στους πόντους ενώ βγήκε και ο καλύτερος παίκτης της εβδομάδας στην Δύση.

Στην εμφάνιση της εβδομάδας, έχουμε την μοναδική παράσταση που έδωσε ο Kawhi Leonard μέσα στο Cleveland απέναντι στους Cavaliers του LeBron James. Ο άσσος των San Antonio Spurs, στα τελευταία 5 παιχνίδια σκοράρει από 30+ πόντους και είναι πραγματικά σε εξαιρετική φόρμα. Αυτό έκανε και στον αγώνα με τους Cavs. Αν κι έπαιζαν εκτός έδρας και απέναντι σε ένα από τα φαβορί για το πρωτάθλημα, αυτό δεν επηρέασε καθόλου τον Kawhi, που ήταν σοβαρός, συγκεντρωμένος, ήταν αρκετά εύστοχος όπως κάνει σχεδόν σε κάθε αγώνα φέτος, έβαλε την ομάδα στην πλάτες του και την οδήγησε σε μια πολύ δύσκολη νίκη, που κρίθηκε στην παράταση απέναντι στην παρέα των Irving, James, Love. Τα στατιστικά του ήταν τρομερά με 41 πόντους (career high) 15-30 σουτ, 3-8 τρίποντα, 8-8 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 ριμπάουντ σε 47 λεπτά αγώνα.

Εδώ είναι αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα: gr.global.nba.com
Πηγές αναρτήσεων: @spurs και @nbastats