Δύο careers high, και νέο milestone για τον μεγάλο Nowitzki

Οι Lou Williams και Andrew Wiggins πέτυχαν προσωπικά ρεκόρ και με τον Dirk Nowitzki να συνεχίζει να γράφει ιστορία.

Ο Lou Williams των LA Lakers στο χθεσινό παιχνίδι με τους Oklahoma City Thunder ξεπέρασε τον εαυτό του πετυχαίνοντας νέο υψηλό σκορ φτάνοντας τους 44 πόντους, με τους 23 στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, το παλαιότερο ρεκόρ ήταν οι 36 πόντοι που είχε σκοράρει απέναντι στους Cleveland Cavaliers στις 22/11/2014.
O γκαρντ των Lakers πήρε φωτιά στο χθεσινό παιχνίδι, έπαιζε μόνος του απέναντι στους Thunder και λίγο έλειψε να τους κλέψει την νίκη. Ο Lou έμεινε στο παρκέ για 36 λεπτά και είχε 12-25 σουτ, 15-15 βολές, 5-14 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασσιστ, 2 κλεψίματα αλλά δεν τον υποστήριξε η ομάδα του στην προσπάθεια που έκανε και οι Lakers ηττήθηκαν με σκορ 117-113.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα εδώ: NBA.Greece

Ο Andrew Wiggins στην δεύτερη του χρονιά στο NBA πέτυχε νέο career high με τους 35 πόντους απέναντι στους Cleveland Cavaliers. Το προηγούμενο του ρεκόρ ήταν 33 πόντοι στις 9/11/2015 με αντίπαλο τους Atlanta Hawks.

Ο νεαρός γκαρντ των λύκων βρέθηκε σε τρομερό βράδυ με υψηλό Ποσοστό 63,2% στα σουτ και 42,9% στα τρίποντα, 8-12 βολές, 2 ριμπάουντ 3 ασσιστ σε 40 λεπτά συμμετοχής. Πάλεψε όσο μπορούσε απέναντι στους δυνατότερους Cavaliers αλλά ηττήθηκαν με σκορ 125-99.

Ο μεγάλος Γερμανός Dirk Nowitzki ανεβαίνει συνέχεια σε διάφορες λίστα με τους καλύτερους παίκτες στην ιστορία του NBA. Με το χθεσινό παιχνίδι ο σταρ των Mavericks έφτασε τα 1,300 καριέρας και ακόμα ανέβηκε μια στην 16 θέση με τους παίκτες που έχουν τα περισσότερα παιχνίδια στην ιστορία του NBA φτάνοντας τον Ray Allen και με το επόμενο παιχνίδι θα είναι μόνος στου σε αυτήν την θέση.

O Dirk στον χθεσινό ιστορικό αγώνα απέναντι στους Milwaukee Bucks πέτυχε 20 πόντους με 6-17 σουτ, 4-10 τρίποντα, 9 ριμπάουντ σε 37 λεπτά για την ήττα όμως της ομάδας του στα τελευταία λεπτά με σκορ 95-96.

Πηγή αναρτήσεων: @Lakers και @dallasmavs