Θετικός ο Κουφός

Στο δεύτερο παιχνίδι τη φετινής regular season για τους Sacramento Kings, ο Κώστας Κουφός ήταν θετικός ειδικά στην άμυνα για την πρώτη νίκη της ομάδας του απέναντι στους Lakers του Kobe Bryant.

Ο Έλληνας center δεν ξεκίνησε βασικός τον αγώνα αλλά δεν άργησε να μπει, έγινε αλλαγή στο τρίτο λεπτό του πρώτου δωδεκαλέπτου. Ο Κώστας σε αυτό το ματς τελείωσε με 8 πόντους  (4-11), δύο λιγότερους απ΄τον προηγούμενο αγώνα απέναντι στους Clippers, ακόμα κατέβασε 10 ριμπάουντ (5 αμυντικά-5 επιθετικά), έδωσε και 2 τελικές πάσες και είχε και 1 κόψιμο σε 21 λεπτά συμμετοχής. Δείχνει ότι είναι σε καλή φόρμα και παιχνίδι με παιχνίδι πιστεύουμε θα βελτιώνεται και στην επίθεση.
Για την ιστορία, σε αυτό τον αγώνα ο Kobe Bryant έγινε ο πέμπτος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ με τα περισσότερα εύστοχα σουτ με 11,334, πρώτος είναι ο θρυλικός Kareem Abdul-Jabbar, έκτος είναι πλέον ο Shaquille O'Neal.